Jeszcze do niedawna sprawa była jasna: w salonie podstawowym urządzeniem musi być telewizor. Dziś nie jest to już jednak taka oczywistość, w grę wchodzi bowiem inna możliwość – projektor. Dziś podpowiemy Ci, dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie i jakie niesie ono za sobą korzyści, a także odpowiemy na pytanie, czy jest to rozwiązanie idealne dla każdego.

Zastąpienie telewizora projektorem: dla kogo takie rozwiązanie ?

Projektor to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które korzystają z internetowych serwisów takich jak Netflix, Ipla czy Player lub też platform typu YouTube, jak i dysków zewnętrznych oraz pendriv’ów. Pierwsze, o czym należy pamiętać: projektor skutecznie zastępuje telewizor przede wszystkim, wtedy kiedy nie jest sprzętem, który włączony jest praktyczne praktycznie całą dobę. Projektor nie sprawdzi się wówczas kiedy wyświetlane będą na nim przez cały dzień serwisy informacyjne, które puszczone są po prostu „w tle”. Dlaczego takie ograniczenia ? Powodów jest sporo, ale jednym z najważniejszych jest to, że projektor się nagrzewa i jego żywotność znacznie spada, kiedy jest zbyt mocno eksploatowany (dotyczy to głównie projektorów lampowych, jednak w ostatnich latach standardem stają się projektory laserowe, gdzie problem ten praktycznie znika, a żywotność takich projektorów to nawet 30000 godzin). Dodatkowo pomieszczenie, w którym używa się projektora, musi być zaciemnione, a nikt chyba nie chce przebywać w stale nieoświetlonym pokoju.

Kiedy więc warto kupić projektor zamiast telewizora ? Szczególnie wówczas, kiedy jesteśmy wielbicielami kina i chcielibyśmy w swoim domu stworzyć warunki odpowiadające tym z prawdziwej sali kinowej. Rzutnik wprost stworzony jest także dla tych, którzy lubią przyjmować gości i urządzać wspólne seanse filmowe. Nie jest to jednak z pewnością urządzenia dla osób, spędzających sporo czasu oglądając programy nadawane przez stacje telewizyjne – w takim przypadku lepiej sprawdzi się po prostu zwykły telewizor.

Projektor i jego zalety

Jedną z największych zalet projektora jest to, że wyświetla on obraz znacznie większy niż telewizor. Weźmy pod uwagę przedział cenowy 3500-4500 zł. W tych „widełkach” kupimy dobrej jakości telewizor Full HD o przekątnej ok 50 cali, z kolei projektor Full HD w tej samej cenie zapewni nam nawet 200-calowy obraz, dzięki czemu możemy sobie zapewnić prawdziwe kino w domu! W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że w przypadku projektorów wielkość obrazu możemy regulować, dopasowując ją do pomieszczeń, w których korzystamy z tego urządzenia.

Dodatkową zaletą jest fakt, że projektor z łatwością możemy przenosić, dzięki czemu możemy go np. zabrać na seans filmowy u znajomych lub zabrać do ogrodu i stworzyć prywatne kino plenerowe. Niektóre z urządzeń oferowanych na rynku mają nawet wbudowany akumulator, co sprawia, że działają bezprzewodowo. Dla wielu osób ważne będzie także to, że obraz wyświetlany przez projektor znacznie mniej męczy oczy i psuje nasz wzrok.

Ograniczenia

Mówiąc o projektorze, nie można nie wspomnieć o istotnym ograniczeniu, jakim jest jego minimalna odległość od ściany bądź ekranu. Najpopularniejsze obecnie na rynku rozwiązania potrzebują dystansu około 1, 5-2, 5 m, co sprawia, że urządzenie to nie sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń. Alternatywą dla klasycznych projektorów mogą być tutaj projektory krótkoogniskowe, kosztują one jednak zdecydowanie więcej.