Szukasz odpowiedniego projektora do kina plenerowego lub kina samochodowego ? Większość artykułów w internecie dotyczy tego, jaki rzutnik wybrać do użytku domowego, szkolnego, czy na rozmaite konferencje. Wyświetlanie filmów w plenerze rządzi się jednak swoimi prawami. W związku z tym, należy kierować się konkretnymi kryteriami w czasie zakupów.

 • Na co należy zwrócić uwagę ?
 • Jaki projektor do kina plenerowego nabyć, by dobrze wywiązywał się ze swojej roli ?
 • Które parametry są w tym temacie szczególnie istotne ?

PolScreen – ekrany plenerowe, projektory, nagłośnienie – kompletne zestawy do kina samochodowego i plenerowego

Projektory cyfrowe do kina samochodowego i plenerowego

Zadzwoń lub napisz do nas, pomożemy wybrać Ci optymalny projektor !

W ofercie posiadamy ponad 100 projektorów do wszelkich zastosowań. Projektory do kina plenerowego to nasza domena, ale chętnie pomożemy także przy wyborze sprzętu do kina domowego czy sal konferencyjnych.
Skontaktuj się z nami

Projektory — podstawowa baza wiedzy

Aby wybrać odpowiedni projektor do kina plenerowego lub samochodowego, musimy na samym początku poznać podstawowe parametry dotyczące tych urządzeń. Jakie są tutaj kluczowe ?

Rozdzielczość

Rozdzielczość projektora

Najpopularniejsze rozdzielczości projektorów

Ten parametr określa liczbę pikseli, jaka jest wytwarzana przez obraz. Zasada jest prosta. Im większa liczba pikseli, tym wyższa jest rozdzielczość. To natomiast przekłada się na bardziej ostry, wyraźny obraz. Kupując projektor zwracaj uwagę na rozdzielczość natywną. Określa ona, jaka rozdzielczość może być rzeczywiście wyświetlona przez dane urządzenie. Producenci często podają w danych technicznych rozdzielczość kompresowaną, która nie określa dokładnie możliwości sprzętu. Finalnie i tak sygnał zostanie bowiem przeskalowany w dół (do rozdzielczości natywnej). To z kolei spowoduje, że jakość obrazu będzie zdecydowanie słabsza. Rozdzielczość urządzenia powinna być także dobierana pod względem obszaru zastosowania, jak i samego źródła obrazu.

Jakie są obecnie najpopularniejsze rozdzielczości ? Absolutnym standardem jest obecnie Full HD (1920 x 1080 pikseli). Można jeszcze (choć coraz rzadziej) spotkać się również z rozdzielczościami takimi jak WVGA (854 x 480 pikseli), SVGA (800 x 600 pikseli) czy XGA (1024 x 768 pikseli). Absolutnym minimum powinny jednak być rozdzielczości HD Ready (1280 x 720 pikseli), WXGA (1280 x 800 pikseli), SXGA+ (1400 x 1050 pikseli), UXGA (1600 x 1200 pikseli), czy 4K (3840 x 2160 pikseli).

Warto zaznaczyć, że rozdzielczość determinuje format obrazu. Jak to wygląda w praktyce ? Rozdzielczości SVGA, XGA, SXGA+ i UXGA cechują się współczynnikiem kształtu wynoszącym 4:3. Z kolei przy rozdzielczościach WVGA, HD Ready, Full HD i 4K ten parametr wynosi 16:9. Rozdzielczość WXGA wyróżnia się współczynnikiem kształtu 16:10.

Jasność

Jest ona wyrażana w ANSI lumenach. Im ich więcej, tym wyświetlany obraz z projektora będzie jaśniejszy. Co jest tutaj szczególnie istotne ? Im więcej światła w danym pomieszczeniu, tym wyższy parametr jasności powinien posiadać dany projektor.

Zwracaj uwagę również na wielkość ekranu. Im większe gabaryty, tym trzeba wybrać sprzęt o większej jasności.

Kontrast

Współczynnik kontrastu definiuje maksymalną różnicę w jasności pomiędzy bielą a czernią. Wielu osobom zależy na tym, by ten parametr był relatywnie wysoki. Wszak dzięki temu wyświetlany obraz będzie nie tylko ostry, ale także odzwierciedlenie kolorów maksymalnie naturalne.

Jak odczytywać wartości podawane przez producentów ? Jeśli projektor multimedialny posiada kontrast 2000:1, to najjaśniejszy punkt jest dwa tysiące razy jaśniejszy niż punkt najciemniejszy. Wartość współczynnika kontrastu powinna być dobierana na podstawie miejsca zastosowania sprzętu oraz warunków oświetleniowych konkretnego pomieszczenia.

Technologia

Wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje technologii projektorów multimedialnych. Są to DLP (Digital Light Processing) oraz LCD (Liquid Crystal Display).

Czym cechują się poszczególne rozwiązania ?

Technologia DLP to m.in. wysoki kontrast, płynny, delikatny obraz, a także trwały układ DMD. Niektórzy narzekają jednak na efekt tęczy (polega on na tym, że pojawiają się nieprzyjemne przebłyski) i słyszalny szum pracy mechanizmu koła kolorów. Warto wspomnieć również o mniej realistycznym odwzorowaniu kolorów.

LCD to technologia zapewniająca wysokiej jakości obraz cechujący się naturalnymi kolorami, czy praktycznie niewidocznymi łączeniami (pomiędzy poszczególnymi pikselami). Przy niższych rozdzielczościach może jednak występować efekt siatki pikseli. Dość często wymagana jest też konserwacja pod kątem wymiany filtra. Projektory DLP są zazwyczaj używane do wykonywania prezentacji wideo. Z kolei urządzenia z technologią LCD lepiej sprawdzają się do wyświetlenia stosunkowo szczegółowych prezentacji.

Złącza

Najpopularniejsze złącza w projektorach

Złącza projektora

Chcesz podłączyć do Twojego projektora urządzenia zewnętrzne? Takie, jak komputery przenośne, stacjonarne, czy odtwarzacze DVD itd.? Do dyspozycji Klientów są interfejsy analogowe oraz cyfrowe. Jeśli chodzi o sygnały analogowe, to najpopularniejsze obecnie wejścia to VGA oraz S-Video. Klienci mogą zdecydować się również na interfejsy cyfrowe. Zdecydowanie najwięcej osób stawia na HDMI i DVI. Czym różnią się te opcje? Standard DVI nadaje się w głównej mierze do wyświetlania obrazu. Z kolei poprzez złącze HDMI może być transmitowany także dźwięk. Warto pamiętać o istotnej zasadzie. Jeśli źródło oraz projektor posiadają interfejs cyfrowy, to za każdym razem należy korzystać z połączenia cyfrowego. Dzięki temu uzyskasz bowiem lepszą jakość obrazu.

Odległość od ekranu

Tutaj bardzo duże znaczenie ma rozdzielczość projektora. Jakimi zasadami trzeba kierować się w czasie obliczeń? W przypadku rozdzielczości HD Ready optymalna odległość powinna być równa szerokości ekranu (pomnożonej przez 1,8). Zdecydowałeś się na Full HD ? W tym przypadku szerokość ekranu musi być pomnożona razy 1,5. Jeśli wybrałeś zaś 4K, to optymalna odległość jest równa szerokości ekranu.

Żywotność

Na rynku są dostępne m.in. projektory lampowe. Jeśli zdecydujesz się na taki sprzęt, to wiedz, że co 2000-3000 godzin będziesz musiał wymienić lampę na nową. Niektóre urządzenia mają od dwóch do czterech takich elementów. Koszt wymiany jednej lampy waha się w przedziale od 500 PLN do nawet 5000 PLN. Najlepszą alternatywą wydają się zatem projektory laserowe. Warto podkreślić, że świecą one od 20000 do 30000 godzin (w tym okresie nie ma konieczności wymiany lampy).

Funkcje dodatkowe

W czasie zakupów zwracaj uwagę również na opcje dodatkowe, które mogą znacząco wpłynąć na komfort oglądania. Jest to m.in. Lens Shift. Dzięki tej funkcji możesz przesuwać obraz w pionie i poziomie (bez konieczności pochylania projektora).
Czym cechuje się zaś Korekcja Keystone ? Zapobiega ona zniekształceniom trapezowym. Jeśli projektor nie jesteśmy w stanie ustawić idealnie na środku ekranu dzięki korekcji trapezowej i lens shift w łatwy sposób mamy możliwość wyregulowania wyświetlanego obrazu.

Podstawowa klasyfikacja projektorów

Projektory do kina domowego

Takie urządzenia są wybierane przez osoby, które chcą poczuć namiastkę kina we własnym domu. W tym przypadku podstawowa rozdzielczość projektorów to WVGA (854 x 480 pikseli, pracują one w standardowym formacie 16:9). Dla uzyskania lepszej jakości można jednak postawić na takie opcje, jak HD Ready, czy Full HD. Jaka powinna być jasność ? Przy pełnym zaciemnieniu (a takie jest zalecane w warunkach domowych) wystarczy wybrać projektor mający ok. 1500-2500 ANSI lumenów. Są to najtańsze urządzenia na rynku. Ceny takich projektorów zaczynają się od 1000 zł.

Projektory biznesowe

Jak sama nazwa wskazuje projektory te stosowane są przeważnie w biznesie, czyli wszelakie szkolenia i prezentacje. Ze względu na to, że materiały wyświetlane na takich wydarzeniach to często tylko tekst i proste grafiki popularnie stosowana rozdzielczość w przypadku takich rzutników to XGA (1024 x 768 pikseli). Jeśli natomiast w czasie prezentacji wyświetlamy slajdy, które wymagają bacznej obserwacji (np. rysunki techniczne itp.), to lepiej zdecydować się na rozdzielczości SXGA+ lub UXGA (format obrazu to 4:3). Są to urządzenia ze średniej półki pod kątem warunków finansowych.

O jakich aspektach warto pamiętać w czasie zakupów ? Ekrany w salach konferencyjnych najczęściej mają szerokość 2-4 metrów. Kluczowa jest jasność (najlepiej postawić na urządzenia posiadające minimum 3000 ANSI lumenów). Dzięki temu prezentacje będą widoczne nawet przy średnim zaciemnieniu w danym pomieszczeniu.

Projektory instalacyjne i profesjonalne

Są to urządzenia cechujące się najwyższą jakością wykonania i najlepszymi parametrami. Wyróżnia je chociażby bardzo duża jasność (na poziomie minimum 5000 ANSI lumenów, nawet do 40 000 ANSI lumenów), czy szeroka paleta dostępnych złącz oraz wymiennych obiektywów. Gdzie stosuje się takie projektory ? Np w bardzo dużych salach wykładowych. Warto podkreślić, że projektory instalacyjne oraz profesjonalne znakomicie odnajdują się w różnych warunkach pracy. Są stosowane choćby w kościołach, barach, dyskotekach, czy salach koncertowych itp. Projektory instalacyjne używane są także w branży eventowej w tym podczas wszelkiego rodzaju projekcji plenerowych takich jak mappingi 3D czy właśnie kino samochodowego oraz kino plenerowe.

Projektor do plenerowego kina domowego

Coraz więcej osób organizuje kino plenerowe w zaciszu własnego ogrodu. Aby to było możliwe, trzeba posiadać m.in. odpowiedni ekran. Tutaj jest kilka możliwych rozwiązań. Nie ma przeszkód, by zdecydować się na profesjonalny ekran plenerowy (o szerokości 3-4 m), który będzie w zupełności wystarczający na kameralne pokazy (do 50 osób). Podchodząc do tematu w sposób bardziej ekonomiczny zamiast ekranu możesz zastosować choćby prześcieradło lub ścianę domu. Jaki więc projektor do kina plenerowego wybrać ? W tym przypadku spokojnie można postawić na te same urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się także w kinie domowym.

Profesjonalne kino plenerowe oraz kino samochodowe

Chcesz zorganizować projekcję filmu dla znacznie większej liczby osób ? Spodziewasz się nawet kilkuset gości ? W takiej sytuacji projektory z półki kin domowych zdecydowanie się nie sprawdzą. Trzeba zatem wszystko dokładnie przemyśleć, by postawić na urządzenia posiadające stosowne parametry. Tylko wtedy można liczyć, że organizacja kina plenerowego będzie udana.

Jaką jasność urządzenia wybrać do ekranu plenerowego ? Eksperci, część producentów projektorów przekonują, że na 1 m szerokości ekranu powinno przypadać co najmniej 1000 ANSI lumenów. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko jakość projektora determinuje jakość wyświetlanego obrazu. Bardzo istotne jest tutaj też podłoże, na które projektor 'rzuca' obraz. Jeśli udało Ci się nabyć profesjonalny ekran (z wyciemnieniem, o gładkiej powierzchni, z prawdziwej folii projekcyjnej o odpowiednich parametrach), możesz sobie pozwolić na projektor do kina plenerowego o nieco mniejszej ilości ANSI lumenów.


Jeśli natomiast posiadasz ekran z powierzchnią projekcyjną z siatki PCV lub chcesz wyświetlać film na elewacji budynku, wtedy musisz już zdecydować się na sprzęt o znacznie wyższej jasności, co pozwoli nadrobić w pewnym stopniu te mankamenty.

Pamiętaj, że im większa jasność, tym większe koszty (uwzględniając projektory o dużej mocy). Jak to wygląda pod kątem finansowym ? Czasami różnica 1000 ANSI lumenów powoduje, że cena projektora jest wyższa… o kilkanaście tysięcy PLN! Warto zatem podejść do tematu kompleksowo i wybierając odpowiedni projektor mieć na uwadze, że na idealny obraz wpływ w 50% ma projektor, a w 50% ekran.

W PolScreen przetestowaliśmy dziesiątki różnych konfiguracji i w połączeniu z naszymi ekranami możemy zasugerować takie rozwiązania:

Rozmiar ekranu (szerokość podstawy) Proponowany projektor Projektor rekomendowany
400 cm 2500 ANSI 3500 ANSI
600 cm 4500 ANSI 5500 ANSI
800 cm 6000 ANSI 7000 ANSI
1000 cm 6000 – 7000 ANSI 9000 ANSI
1200 cm 7000 – 9000 ANSI 12000 ANSI

Jaka rozdzielczość będzie optymalna do kina plenerowego ? Najlepiej stawiać na Full HD (1920 x 1080 pikseli) lub WUGXA (1920×1200 pikseli) czyli formaty 16:9 i 16:10.

Dodatkowe, przydatne funkcje

Warto kupić projektor do kina letniego posiadający funkcje Lens Shift oraz korekcję trapezową. Pamiętaj, że przy zastosowaniu mobilnym, częstym montażu i demontażu projektor na 99% za każdym razem będzie w nieco innej pozycji. Aby uniknąć dodatkowych regulacji, projektor musiałoby być ustawiony perfekcyjnie na środku (pod kątem prostym w stosunku do ekranu). Jeśli chodzi o kino plenerowe, jest to praktycznie niemożliwe do zagwarantowani. Funkcje Lens Shift i korekcja trapezowa bardzo się zatem przydają. Tak samo, jak relatywnie duży zakres zoomu.

Podsumowanie

 1. Najważniejsze parametry projektorów to: rozdzielczość, jasność, współczynnik kontrastu, rodzaj zastosowanej technologii, dostępne złącza i żywotność.
 2. W przypadku kameralnych pokazów (do 50 osób) można zastosować projektory o jasności 1500-2500 ANSI lumenów.
 3. Dobrze wybrany ekran to potem oszczędności przy zakupie projektora.
 4. Stawiaj projektor na niezależnej podstawie w celu zapewnienia sobie oraz innym dobrej jakości obrazu.
 5. Wybieraj projektory o odpowiedniej do wielkości ekranu jasności wyrażonej w ANSI lumenach.
 6. Optymalna rozdzielczość to Full HD do projekcji filmowych
 7. Preferowane formaty ekranu zbliżone do 16:9 i 16:10.
 8. Dobry projektor powinien posiadać funkcje dodatkowe Lens Shift i korekcję trapezową.