Brak krzeseł w plenerze można zaakceptować, ale zbyt mały ekran do kina plenerowego i słaba jakość obrazu są niewybaczalne!
Widzowie Ci tego nie zapomną jeśli projekcja pod gołym niebem jakością odstawać będzie od seansów jakie znamy z najlepszych kinowych sal…

Czym różni się ekran plenerowy od ekranu wewnętrznego ?

To podstawowy dylemat i pierwsze pytanie inwestora. Co do efektu jaki chcemy osiągać to nie różni się niczym. Rzecz w tym by wyświetlać! Jeśli mielibyśmy oceniać ekrany pod względem praktyczności i elastyczności to ekrany plenerowe powinny być odporne na czynniki atmosferyczne, niezwykle mobilne i zdecydowanie większe niż te stosowane w pomieszczeniach. Dlatego przy organizacji kin plenerowych oraz samochodowym standardem na całym świecie stało się stosowanie profesjonalnych ekranów pneumatycznych (Inflatable Movie Screen)

Ekrany do kina plenerowego

Zadzwoń lub napisz do nas i wybierz najlepszy ekran do kina plenerowego !

Jesteśmy producentem profesjonalnych ekranów plenerowych. W naszej ofercie znajdziesz ekrany o różnych rozmiarach, przeznaczone zarówno do kameralnych kin plenerowych jak również do kin samochodowych
Skontaktuj się z nami

Co to w ogóle jest ekran pneumatyczny ?

Ekran pneumatyczny jest to po prostu ekran kinowy, którego konstrukcję nośną stanowi rama wypełniona powietrzem. Materiał, z jakiego jest uszyta odporny jest na warunki atmosferyczne, ścieranie oraz jednocześnie na tyle elastyczny by móc swobodnie tłoczyć powietrze i finalnie bez trudu spionizować zestaw. Konstrukcja nośna ekranu umożliwia montaż powierzchni projekcyjnej. Jej równomierne naprężenie daje dopiero sprawność profesjonalnej kinowej projekcji. Można więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na gramaturę materiału z jakiego szyty jest ekran pneumatyczny. Większą wytrzymałość powinny mieć ekrany o powierzchni np. 120m2 niż te o wiele mniejsze, np. zestawy do plenerowego kina domowego w ogrodzie.

 

Zalety ekranów pneumatycznych

Niewątpliwie największą zaletą ekranów pneumatycznych do kina plenerowego jest ich mobilność oraz szybki montaż i demontaż. Doświadczona ekipa potrafi potężnych rozmiarów ekran rozłożyć i spionizować w czasie poniżej 15 min!
Ważną cechą jest również odporność na warunki atmosferyczne, gdzie umiarkowany deszcz czy wiatr nie powinny być szczególnym wyzwaniem. Profesjonalne ekrany mają w odpowiedni sposób rozmieszczone zaczepy dzięki czemu odciągi utrzymują ekran w pionie a podmuchy wiatru co najwyżej minimalnie kołyszą konstrukcją co nie wpływa na jakość i komfort oglądania.

Ekran ramowy w kinie plenerowym

Ekrany ramowe składają się za aluminiowej konstrukcji i montowanej do niej powierzchni projekcyjnej. Każdorazowo przy montażu i demontażu ekranu ramowego trzeba zmagać się z zakładaniem powierzchni projekcyjnej (najczęściej są to metalowe klipsy) co bywa niezwykle bolesne dla naszych palców i niszczące dla samej powierzchni. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na temperaturę. W sezonie letnim dużo łatwiej montuje się powierzchnię projekcyjną do ramy niż kiedy są niższe temperatury, a zimą przy niskich temperaturach taka operacja staje się wręcz niemożliwa. Dlatego ramowe ekrany z założenia używa się w pomieszczeniach zamkniętych. Ekrany takie nie były projektowane do działań w plenerze, gdzie zawsze towarzyszyć mogą zmienne i różne warunki atmosferyczne. Konstrukcja ramowa takiego ekranu jest sztywna i nawet lekkieodkształcenie ramy aluminiowej powoduje, iż zestaw staje się praktycznie bezużyteczny.
Rozłożony ekran działa jak żagiel i w chwili montażu oraz kotwienia nie trudno o wypadek, niestety sztywna konstrukcja jest kompletnie nieodporna na mocniejszy podmuch wiatru. Ekran pneumatyczny pracuje jak „balon”, ugina się, wygina i potem wraca do pierwotnej pozycji. Dzięki temu mamy duży zapas „bezpieczeństwa” dla konstrukcji i powierzchni projekcyjnej przede wszystkim. Stosowanie ekranów ramowych o powierzchni większej niż 12-15m2 w warunkach plenerowych staje się po prostu niepraktyczne a wręcz niebezpieczne.

Fakty i mity na temat ekranów pneumatycznych w kinach plenerowych

Mogą pojawić się opinie, iż obraz się zniekształca kiedy ekran się poruszy. Najważniejsze jednak by nie poruszyć projektora! Ekran w sytuacji wietrznej poddaje się naporowi i rusza się na tyle na ile pozwolą mu odciągi. Ewentualne ruchy odbywają się głównie prostopadle powierzchnią wyświetlania do strumienia światła i dla widza jest to niezauważalne. Poruszająca się powierzchnia projekcyjna mieści się w zakresie ostrości obiektywu, obraz jest cały czas stabilny. Warunkiem jest by projektor stawiany był na niezależnej podstawie.
Nie prawdziwą też jest informacja jakoby ekran pneumatyczny nie dawał takiej jakości wyświetlania jak ekrany stacjonarne czy ramowe. Jakość wyświetlania zależy głównie od samej powierzchni projekcyjnej oraz sposobu jej mocowania czyli: naciągnięcie, brak fałd, rozłożenie naprężenia oraz oczywiście typ folii projekcyjnej.
Warto pamiętać, iż pojawiły się tanie ekrany z siateczkową powierzchnią projekcyjną montowaną na rzepach, której nie da się właściwie naprężyć i powstałe fałdy mocno obniżają komfort oglądania. Siateczkowe powierzchnie przepuszczają światło i nie są odpowiednie do profesjonalnych projekcji filmowych. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie jakości Full HD (1920×1080) nawet z zastosowaniem najlepszych projektorów, gdyż blisko połowa pikseli po prostu „przecieka” przez siatkę. Być może widzowie nie są świadomi parametrów zestawu kinowego, ale na pewno zauważą, że obraz nie jest ostry, nie do końca wyraźny a szczegóły lekko rozmazane.
Profesjonalne ekrany plenerowe mają odpowiednia dobraną gramaturę materiału konstrukcyjnego. Przy dużych zestawach (około 60m2 powierzchni projekcyjnej ekranu i większych) gramatura powinna oscylować w okolicach 650g/m2. Ekrany mniejsze, mogą mieć relatywnie materiał mniejszej gramatury, ale nawet w zestawie o rozmiarach około 5x3m lepiej stosować gramaturę powyżej 350g/m2. Zbyt „cienki” materiał nie jest w stanie utrzymać sztywności ekranu nawet przy użyciu dmuchawy o dużej mocy i przy większych podmuchach wiatrów ekran będzie się po prostu uginał.
Dmuchawy stosowane do zestawów kinowych powinny być stosowane jako zewnętrzne, niezależne urządzenia, mimo tego, iż niektórzy producenci oferują ekrany z wszytym wentylatorem w konstrukcję. Zintegrowana dmuchawa powoduje, iż składanie i przenoszenie ekranu staje się bardzo nieporęczne, a w przypadku awarii dmuchawy wyłączony jest ekran z eksploatacji. Do serwisu wtedy trzeba oddać cały zestaw i pojawia się pytanie jak długo potrwa naprawa zestawu?
Stosując zewnętrzną dmuchawę przede wszystkim mamy możliwość umieścić ją w akustycznej skrzyni, dzięki czemu w znacznym stopniu niwelujemy hałas. W sytuacji awarii dmuchawy wymieniamy urządzenie i ekran pracuje nieprzerwanie.

Jaki ekran do kina plenerowego? Co jest ważne przy wyborze

Wybierając ekran do kina plenerowego zacząć należy od powierzchni projekcyjnej, z jakiego materiału jest zrobiona oraz w jaki sposób montowana jest do konstrukcji pneumatycznej. Warto upewnić sięczy nie przepuszcza światła oraz jaki współczynnik ‘gain’ posiada powierzchnia. Niezwykle istotne są jej właściwości „plastyczne” czyli powinna być zaprojektowana do częstego montażu i demontażu. W praktyce po rozłożeniu i napompowaniu ekranu powierzchnia powinna być idealnie płaska jak w profesjonalnej sali kinowej.

Mocowanie powierzchni projekcyjnej do pneumatycznej ramy ekranu

Najlepszym rozwiązaniem są elastyczne ekspandery! Ich naprężenie reguluje się przez stosowanie odpowiedniego wiązania i zaczepu, o czym pewnie producent informuje w ramach szkoleń i instrukcji obsługi. Rzepy, rzemyki, sznurki, plastikowe opaski nie zdają egzaminu. Mimo tego, iż powierzchnia projekcyjna co do zasady nie powinna przepuszczać światła ekran plenerowy powinien mieć dodatkową warstwę wyciemnienia. W praktyce wygląda to tak, że z tylnej części ekranu montuje się powierzchnię nieprzepuszczającą światła.

Ekrany do tylnej projekcji

Główna ich zaleta to możliwość wyświetlania filmu „zza ekranu”.W tradycyjnym rozwiązaniu światło rzucane jest z pozycji widowni. Co do zasady rozwiązanie może być komfortowe, ale o wiele droższe, gdyż wykorzystujemy projektor z obiektywem o małej ogniskowej(czyt. Wysoka cena). Tylna projekcja sprawdza się w ekranach ramowych, w pomieszczeniach, gdzie architektura zmusza nas do takich rozwiązań i to temat na osobny wpis.

Format ekranu kinowego

Powszechnym standardem jest format 16:9, ale w świecie filmów to nie jest takie jednoznaczne. Im starsze filmy gramy tym większa szansa, że to format 4:3 obrazu. Nowsze i najnowsze produkcje to format nawet 2,39:1 czyli mówiąc wprost obraz jest bardzo szeroki i „niski”, typowe nowoczesne kino. Żeby mieć obraz wysoki na 10 metrów podstawa, czyli szerokość obrazu będzie miała blisko 24 metry! Najlepiej, żeby format ekranu plenerowego był zbliżony do formatu 16:9, 16:10 wtedy w większości jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać powierzchnię nawet grając film o proporcjach 4:3 – obecnie profesjonalne projektory kinowe wyświetlają obraz w proporcji 16:9. Ważne przy tym jest to by dolna krawędź powierzchni projekcyjnej znajdowała się około 2m od ziemi. Wtedy też komfortowo ogląda się film nawet w kinie samochodowym, po prostu widzowie przed nami nie wchodzą nam w pole widzenia ekranu.

Jak duży powinien być ekran do projekcji plenerowych

Dokładnie tak jak wybieramy wielkość telewizora – ekran plenerowy powinien być jak największy, bo wielkość ma znaczenie! Jeśli planujemy realizować kino dla znajomych w ogrodzie to ogranicza nas pewnie sam ogród, ale jeśli mówimy o projekcji dla kilkudziesięciu, kilkuset widzów to zmienia się perspektywa… o kinie samochodowym nie wspominając.
Kino samochodowe to nic innego jak parking dla samochodów plus ekran i zestaw radiowy do odsłuchu ścieżki dźwiękowej filmu w swoim pojeździe. Jeśli organizujemy kino samochodowe na 100 pojazdów powierzchnia projekcyjna w podstawie powinna mieć min. 10m. Dlaczego? Żeby z ostatnich rzędów samochodów można było komfortowo oglądać, bo pamiętajmy, że to już około 60-70m od ekranu!

Podsumowanie:

 • Ważne więc, aby ekran spełniał poniższe kryteria:
 • Rama, konstrukcja z gramatury min. 600-650g/m2
 • Powierzchnia projekcyjna typu „Matt White” z tylnym wyciemnieniem – żadne siatki projekcyjne (w profesjonalnej branży kinowej nie istnieje pojęcie – siatka projekcyjna!)
 • Dmuchawa (wentylator) jako niezależne urządzenie, unikamy ekranów z dmuchawą zintegrowaną (w razie awarii zostajemy bez ekranu na tydzień, dwa, może i więcej)
 • Powierzchnia projekcyjna naciągnięta do ramy ekranu za pomocą elastycznych ekspanderów – żadne rzepy, sznurki, opaski
 • Awarie występują niezwykle rzadko, ale zawodowcy są na nie przygotowani! Upewnij się w jakim czasie otrzymasz serwis, jaki zakres obejmuje
 • Tańszy ekran to:
 • Zdecydowanie gorsza jakość wyświetlania (na siateczkowym ekranie nie uzyskasz Full HD)
  zmusza do zakupu drogiego projektora by uzyskać zadowalającą jakość
 • Pozorna oszczędność, gdyż tak dynamicznie rozwijająca się branża to swoisty wyścig zbrojeń, w końcu albo kupisz profesjonalny ekran albo nie będziesz miał jak konkurować